Spring til indhold

Letvægtstelt: sådan vælger du efter vægt, pris og pakkemål

Grønt letvægtstelt opsat på åben fjeldhede i morgenlys med vandrerygsæk ved apsissen

Et letvægtstelt koster mellem 799 og 6.599 kr, og forskellen er ikke bare kvalitet. Den er gram. Spørgsmålet er, hvor mange kroner et sparet kilo er værd for dig — og om det tal på produktsiden overhovedet er den vægt, du kommer til at bære.

Vi fører seksten letvægtstelte, fra et 1-personers på 490 gram til rummelige 3-personers på knap fire kilo. Her er de stillet op efter vægt, med priserne ved siden af, så du kan se præcis hvad hvert sparet hundrede gram koster.

Indholdsfortegnelse

Alle letvægtstelte sorteret efter vægt

Tabellen er sorteret på vægt, ikke pris, fordi det er vægten der afgør om teltet kommer med. Læg mærke til at rækkefølgen på pris og vægt langtfra følges ad.

TeltVægtPersonerPrisKr. pr. sparet kilo*
Nordisk Lofoten 1 ULW490 g16.599 krmeget dyrt
Nordisk Lofoten 2 ULW575 g27.499 krletteste til to
Nordisk Telemark 2 LW950 g25.399 krunder kiloet
Highlander Falcon Bivi1,0 kg1699 krbilligst under 1 kg
Sea to Summit Alto TR21,16 kg25.049 krdyrt
MSR Hubba Hubba LT 2P1,36 kg25.199 krdyrt
Sea to Summit Telos TR21,48 kg25.499 krdyrt
High Peak Siskin 2 LW1,6 kg2799 krbilligst pr. gram
Sea to Summit Telos TR31,92 kg36.299 krletteste til tre
MSR Hubba Hubba LT 3P1,98 kg36.499 krdyrest
High Peak Sparrow 2 LW2,2 kg21.299 krgod balance
Treklife Elo LW2,3 kg21.199 krgod balance
Treklife Navi Light2,3 kg2999 krgod balance
Treklife Pion Light2,5 kg2999 krgod balance
Treklife Nero UL 3P2,8 kg32.499 krbilligste lette til tre
Treklife Juno Light 3P3,9 kg31.499 krbilligst til tre

* Vægten er minimumsvægt, hvor producenten opgiver både minimums- og pakkevægt — pakkevægten ligger typisk 150-200 gram højere. Sidste kolonne er ikke et regnestykke, men en pejling: Siskin vejer 240 gram mere end MSR’en og koster 4.400 kr mindre. Lofoten koster det dobbelte af Siskin og vejer en tredjedel — men er kun til én.

Letvægtstelt med stramme barduner i nordisk granskov med åben apsis og vandrestøvler
Vægten afgør om teltet kommer med. Prisen afgør hvor mange gram du slipper for.

Den vægt du sammenligner er ikke den du bærer

Her er den detalje, der gør sammenligninger på tværs af mærker upålidelige, og som næsten ingen forhandler forklarer: producenterne opgiver to forskellige vægte, og de vælger selv hvilken de sætter på forsiden.

BetegnelseHvad den dækkerEksempel
MinimumsvægtKun ydertelt, indertelt og stænger. Ingen pløkker, ingen bardun, ingen pose.MSR Hubba Hubba LT 2P: 1,36 kg
PakkevægtAlt hvad der ligger i posen, som teltet leveres.Samme telt: 1,54 kg

Forskellen er 180 gram på ét telt. Nordisk gør det samme: Lofoten 1 ULW opgives til 490 gram, men 565 gram med alt tilbehør. Sammenligner du ét mærkes minimumsvægt med et andets pakkevægt, kan du komme til at vælge det tungeste telt i den tro, at det var det letteste.

Og så er der den tredje vægt, ingen skriver: hvad teltet vejer vådt. Et ydertelt der har stået i regn hele natten, kan veje flere hundrede gram mere når det pakkes ned om morgenen. Det er en af grundene til, at silikonebehandlet nylon — som Nordisk bruger på Lofoten — er værd at betale for: det suger mindre vand end polyurethanbelagte stoffer.

Hvor let skal det egentlig være?

Der er en grænse, hvor lav vægt holder op med at være en fordel og begynder at koste noget andet — plads, holdbarhed eller penge. Her er hvad de tre vægtklasser reelt betyder.

  • Under 1 kg: ultralet, næsten altid til én person, og altid dyrt. Tynde stoffer kræver mere omtanke ved opsætning og valg af underlag.

  • 1-2 kg: stedet hvor de fleste bør lande til to personer. Rigtige stænger, rigtige stoffer, og stadig ubemærket i rygsækken.

  • 2-3 kg: mere plads og lavere pris. Deler I vægten mellem to rygsække, mærkes det knap.

  • Over 3 kg: ikke længere et letvægtstelt. Fint til bilcamping, men det er en anden kategori.

Det vigtigste råd er banalt: deler I teltet mellem to, skal I dele vægten mellem to rygsække. Et telt på 2,3 kg bliver til 1,15 kg per person — og så er forskellen til et telt til 5.000 kr pludselig et halvt kilo, ikke halvanden.

Letvægtstelt til 1 person

Går du alene, er det her vægten for alvor kan komme ned, fordi der ikke er nogen at dele med. Til gengæld betaler du hvert eneste gram selv.

Nordisk Lofoten 1 ULW til 6.599 kr er det letteste vi fører, og et af de letteste rigtige telte der findes: 490 gram, nedpakket til 11 × 22 cm — altså på størrelse med en drikkedunk. Yderteltet er 7D nylon på 26 gram per kvadratmeter med tre lag silikonebehandling.

Indvendigt er der 220 cm i længden, op til 85 cm i bredden og 70 cm i højden, plus en apsis på op til 40 × 250 cm til støvler og rygsæk. Det er ikke et telt man sidder oprejst i — det er et sted at sove, og det er hele pointen.

Letvægtstelt til 2 personer

Det er her de fleste skal lande, og hvor udvalget er størst. Fem af vores telte er 2-personers, og de spænder fra 799 til 5.499 kr.

Billigst og overraskende let

High Peak Siskin 2 LW til 799 kr vejer 1,6 kg og pakkes ned til 38 × 16 × 8 cm. Det er et enkeltbue-tunneltelt med 7001 T6 aluminiumsstænger, 3000 mm vandsøjletryk og forseglede sømme.

Enkeltbue-konstruktionen er både styrken og begrænsningen: den gør teltet let og hurtigt at rejse, men det skal barduneres ordentligt for at stå stabilt i vind. Til skovture, festivaler og sommervandring i Danmark er det svært at argumentere mod prisen.

Mest telt for pengene

Treklife Navi Light og Treklife Pion Light koster begge 999 kr. Navi Light oplyses til 2,3 kg med en sovekabine på 210 × 160 cm; Pion Light til 2,5 kg med 220 × 140/120 cm og 90 cm i højden. Begge har aluminiumsstænger og myggenet.

Vil du have lidt lavere vægt i samme klasse, ligger Treklife Elo LW på 2,3 kg til 1.199 kr med 3000 mm i både tag og bund, og High Peak Sparrow 2 LW på 2,2 kg til 1.299 kr med pakkemål på 35 × Ø16 cm.

Når det skal holde i mange sæsoner

MSR Hubba Hubba LT 2P til 5.199 kr vejer 1,36 kg som minimum og 1,54 kg pakket. Den har to døre og to apsiser, så I ikke skal kravle over hinanden om natten — og det er den funktion, folk oftest fortryder ikke at have betalt for.

Gulvarealet er 2,95 m² plus 1,48 m² apsis, højden 102 cm. Stængerne er DAC NFL 9,3 mm, yderteltet 20D ripstop nylon med 1200 mm, bunden 20D med 1800 mm. Det er tal, der holder til flere hundrede nætter.

Alternativet i samme klasse er Sea to Summits Alto TR2 til 5.049 kr og Telos TR2 til 5.499 kr.

To nedpakkede telte i pakkeposer ved siden af vandrestøvle til størrelsessammenligning
Pakkemålet betyder ofte mere end vægten — et telt der ikke er i rygsækken, er ikke med.

Når det skal under kiloet

To personer under ét kilo lyder umuligt, men det findes. Nordisk Lofoten 2 ULW til 7.499 kr vejer 575 gram og pakkes ned til 11 × 22 cm — Nordisk kalder det selv verdens letteste 2-personers telt, og det er svært at modsige. Tre lag silikonebehandling, og kabinen kan skiftes ud, så teltet bliver til et 1-personers.

Springet derfra til noget mere alsidigt er Nordisk Telemark 2 LW til 5.399 kr på 950 gram, med 2000 mm i taget og 8000 mm i bunden. Den bund er kraftigere end noget andet i denne guide, og det er den slags tal der betyder noget, når du sover på våd jord.

Letvægtstelt til 3 personer

Tre personer i et letvægtstelt er et kompromis: enten bliver det trangt, eller også bliver det tungt. Det gode ved det er, at vægten kan deles på tre rygsække.

Treklife Nero UL 3P til 2.499 kr oplyses til 2.800 gram — knap et kilo per person — med udvendige mål på 385 × 210 × 120 cm og nedpakket 46 × 16 × 16 cm. Yderteltet er 20D, og forteltet har aftagelig bund.

Vil du hellere spare penge end gram, vejer Treklife Juno Light 3P til 1.499 kr 3,9 kg — halvanden gang så meget som Nero UL, men til under to tredjedele af prisen. I den dyre ende ligger MSR Hubba Hubba LT 3P til 6.499 kr og Sea to Summit Telos TR3 til 6.299 kr. Telos-serien vender stængerne opad for at give mere plads ved hoved og skuldre, og bruger DAC-stænger, YKK-lynlåse og aluminiumsbeslag i 7-serien.

Vandsøjletryk, denier og stænger — hvad tallene betyder

Vandsøjletryk

Målet angiver, hvor høj en vandsøjle stoffet kan holde tæt, før det lækker. 3000 mm i yderteltet er standarden i den brugbare ende og dækker dansk og nordisk sommerregn rigeligt. Bunden bør have mere end taget, fordi du ligger og presser på den — MSR bruger for eksempel 1200 mm i taget og 1800 mm i bunden.

Bemærk at et lavere tal ikke automatisk er dårligere. Silikonebehandlet nylon kan være tættere i praksis end et polyurethanbelagt stof med et højere tal, fordi silikone ikke hydrolyserer og skaller af med årene.

Denier — stoffets tykkelse

D står for denier og beskriver trådens tykkelse. 7D som i Nordisk Lofoten er ekstremt tyndt og let. 20D som i MSR og Treklife Nero er standarden for holdbare letvægtstelte. Jo lavere tal, jo lettere — og jo mere forsigtig skal du være med underlaget.

Stænger

DAC er en koreansk producent, hvis stænger sidder i stort set alle telte i den dyre ende — de er lettere og mere holdbare end almindeligt aluminium ved samme styrke. 7001 T6 er en aluminiumslegering, der bruges i den billigere ende og fungerer fint til almindelig brug. Fiberglas findes kun i campingtelte og hører ikke hjemme i et letvægtstelt.

Kondens — letvægtsteltets største problem

Vågner du med dråber i ansigtet og en fugtig sovepose, er det næsten aldrig regn der er sluppet ind. Det er dig selv. Et menneske afgiver fugt hele natten gennem ånde og hud, og i et lille telt har den fugt ingen steder at gå hen.

Når den varme, fugtige luft rammer yderteltets kolde inderside, fortættes den til vand. Jo koldere teltdugen er i forhold til luften indeni, jo mere. Derfor er kondens værst på klare, stille nætter — teltet stråler varme mod himlen og bliver koldere end luften omkring det.

Derfor er dobbeltvæg vigtigere end vandsøjletryk

Et telt med indertelt og ydertelt løser problemet konstruktivt: kondensen dannes på yderteltets inderside, og inderteltet af netstof holder dråberne væk fra dig. Alle telte i denne guide er dobbeltvæggede — det er standarden i letvægtsklassen af netop den grund.

Enkeltvæggede telte og tarptelte vejer mindre, men lægger kondensen direkte på indersiden af det stof, du rører ved. Det er en handel, erfarne turgængere nogle gange tager bevidst — men det er ikke et sted at starte.

  • Åbn ventilationen, også når det regner. Lukket telt = maksimal kondens. Ventilationsåbningerne sidder højt netop for at kunne stå åbne i regnvejr.

  • Vend apsissen mod vinden hvis den er svag, og væk fra den hvis den er kraftig. Lidt gennemtræk fjerner mere fugt end noget andet.

  • Slå lejr under træer frem for på åben mark på klare nætter — trækronerne bremser varmeudstrålingen mod himlen.

  • Lad være med at lave mad i apsissen. Én kop kogende vand fylder teltet med damp, der kommer ned igen som dråber.

  • Tør yderteltet af om morgenen. En lille klud sparer flere hundrede gram vand i rygsækken.

Opsætning og bardunering — hvor letvægtstelte vindes og tabes

Et letvægtstelt er lettere, fordi der er mindre stof og færre stænger. Det betyder også, at det i højere grad er bardunerne, der holder formen — ikke konstruktionen selv. Et dyrt telt der er slattent opsat, står dårligere end et billigt der er strammet ordentligt op.

  1. 1
    Find underlaget først

    Ryd sten og grene væk, og læg dig ned for at mærke efter hældning. Sov med hovedet højest. Undgå lavninger hvor vand samler sig.

  2. 2
    Vend enden mod vinden

    Den laveste, smalleste ende skal pege mod vindretningen. Det gælder især enkeltbue-telte, der ellers kan blive presset fladt.

  3. 3
    Pløk bunden ud FØR stængerne

    Stram bunden helt ud og pløk hjørnerne, så teltet har sin rigtige form, inden du rejser det. Ellers bliver det skævt uanset hvad du gør bagefter.

  4. 4
    Sæt alle barduner — også i stille vejr

    De holder yderteltet væk fra inderteltet. Rører de to lag hinanden, vandrer kondensen direkte igennem, og du vågner våd.

  5. 5
    Efterstram inden du går i seng

    Stoffet giver sig når det bliver fugtigt af aftendug. To minutters efterstramning er forskellen på et telt der står, og et der klasker.

Tre eller fire sæsoner — hvornår rækker et letvægtstelt ikke?

Stort set alle letvægtstelte er 3-sæsonstelte: forår, sommer og efterår. Det dækker langt det meste danskere har brug for, inklusive frostnætter og let sne.

Grænsen går ved to ting. Den ene er tung våd sne, som kan lægge sig på taget og trykke stængerne sammen — et 3-sæsonstelt har hverken profilen eller stangstyrken til det. Den anden er vedvarende hård vind, hvor de tynde stænger og den høje profil arbejder imod dig.

Et rigtigt 4-sæsonstelt har flere stænger, kraftigere stof, lavere profil og mindre netstof i inderteltet — og vejer typisk halvanden gang så meget. Skal du sove ude i januar på fjeldet, er det en anden kategori og et andet budget. Til alt andet er 3-sæson det rigtige valg.

Det du bør købe med

Tre ting gør mere for et letvægtstelt end de fleste opgraderinger.

Et underlag (footprint). Et stykke stof under teltbunden tager slidet fra sten og grus, og forlænger levetiden på det tyndeste stof i hele teltet. Det er særligt vigtigt ved 7D og andre ultratynde bunde. Mange producenter sælger et tilpasset til modellen; et stykke tyndt presenning gør samme nytte for en brøkdel.

Kraftigere pløkker. Se boksen ovenfor — det er den billigste forsikring der findes.

Reparationstape og en ekstra stangstump. Vejer under 50 gram tilsammen og er forskellen på at fortsætte turen og at afbryde den. En knækket stang midt i ingenting er ikke en teoretisk situation.

Fem fejl folk begår når de køber letvægtstelt

1. De sammenligner forskellige vægttal. Minimumsvægt mod pakkevægt kan flytte 180 gram, og det er nok til at vende rangordenen mellem to telte.

2. De køber for lidt plads. Et 2-personers telt er beregnet på to voksne der ligger skulder mod skulder uden udstyr. Skal I have rygsække med indenfor, eller er I over gennemsnitshøjde, så kig på målene frem for personantallet.

3. De glemmer pakkemålet. Vægten afgør om du orker at bære det; pakkemålet afgør om det overhovedet kan være i rygsækken. Et telt på 38 × 16 × 8 cm forsvinder i bunden — et på 46 × 16 × 16 cm gør ikke.

4. De betaler for gram, de deler alligevel. Er I to, halveres teltets vægt per person. Forskellen mellem et telt til 999 kr og et til 5.199 kr bliver til under et halvt kilo hver — og de 4.200 kr kunne have købt to gode soveposer.

5. De sætter det op første gang på turen. Rejs teltet i haven inden afgang. Det tager ti minutter og afslører manglende pløkker, uklare vejledninger og hvilken vej inderteltet vender — ting der er langt værre at opdage i regn og mørke.

Hvad koster lav vægt?

Kurven er brutal — med én undtagelse. Fra 799 til 1.299 kr får du 1,6 til 2,2 kg til to personer. Skal to personer under 1,4 kg, springer prisen til over 5.000 kr. Undtagelsen er Highlander Falcon Bivi til 699 kr: 1 kilo og 4000 mm vandsøjletryk — men det er en bivuak til én person, og pladsen derefter.

Regnestykket er værd at gøre konkret: forskellen mellem Siskin til 799 kr og MSR’en til 5.199 kr er 240 gram og 4.400 kroner. Det er godt 18 kroner per sparet gram. Til gengæld får du to døre, DAC-stænger og et telt bygget til mange hundrede nætter frem for nogle få uger om året.

Ofte stillede spørgsmål

Hvor meget må et letvægtstelt veje?
Til to personer bør du lande mellem 1,5 og 2,5 kg. Under 1,5 kg bliver det hurtigt dyrt, og over 3 kg er det ikke længere et letvægtstelt. Husk at vægten kan deles mellem to rygsække — et telt på 2,3 kg er 1,15 kg per person.
Hvad er forskellen på minimumsvægt og pakkevægt?
Minimumsvægt er kun ydertelt, indertelt og stænger. Pakkevægt er alt i posen, inklusive pløkker, barduner og opbevaringspose. MSR oplyser for eksempel 1,36 kg som minimum og 1,54 kg pakket for samme telt — 180 gram til forskel. Sammenlign altid samme type tal.
Er 3000 mm vandsøjletryk nok i Danmark?
Ja, rigeligt til dansk og nordisk regn. Bunden bør have mere end taget, fordi du presser på den når du ligger ned. Et lavere tal er ikke automatisk dårligere: silikonebehandlet nylon holder ofte tættere i praksis end polyurethanbelagt stof med højere tal, fordi silikone ikke skaller af med årene.
Hvad betyder 7D og 20D?
D står for denier og angiver trådens tykkelse. 7D er ekstremt tyndt og let — Nordisk Lofoten bruger det og vejer 490 gram. 20D er standarden for holdbare letvægtstelte og bruges af blandt andre MSR og Treklife Nero. Jo lavere tal, jo lettere telt, og jo mere forsigtig skal du være med skarpe sten og grene under bunden.
Er et enkeltbue-telt stabilt nok?
Til dansk sommervejr ja, men det kræver ordentlig bardunering. Et enkeltbue-telt som High Peak Siskin er let og hurtigt at rejse, men det står ikke af sig selv i vind på samme måde som et kuppeltelt med krydsende stænger. Skal du på fjeldet i efterårsvejr, så vælg en konstruktion med flere stænger.
Hvorfor koster to døre ekstra?
Fordi det kræver en apsis i hver side og mere stof. Til gengæld slipper I for at kravle over hinanden om natten, og I får hver jeres plads til støvler og rygsæk. Det er den funktion folk oftest fortryder ikke at have betalt for, når de har sovet to i et telt med én dør.
Hvad vejer et telt vådt?
Mere end du regner med. Et ydertelt der har stået i regn hele natten, kan veje flere hundrede gram ekstra ved nedpakning om morgenen. Silikonebehandlede stoffer suger mindre vand end polyurethanbelagte, hvilket er en af grundene til at de dyre telte er værd at betale for på længere ture.
Kan jeg bruge et letvægtstelt om vinteren?
De fleste 3-sæsons letvægtstelte klarer frost og let sne, men ikke tung våd sne eller kraftig vind. Skal du sove ude om vinteren, skal du have et telt med flere stænger, kraftigere stof og lavere profil — og så ryger letvægten. Se vores brede teltguide for de øvrige typer.

Vores anbefalinger

Bedst for pengene

High Peak Siskin 2 LW til 799 kr. 1,6 kg, 3000 mm, pakket til 38 × 16 × 8 cm. Der findes ikke noget lettere til to personer i nærheden af den pris. Barduner det ordentligt, så holder det til det meste af en dansk sommer.

Letteste til én

Nordisk Lofoten 1 ULW til 6.599 kr. 490 gram og på størrelse med en drikkedunk nedpakket. Det er et specialiseret valg til den, der tæller gram — ikke et alsidigt telt.

Det der holder længst

MSR Hubba Hubba LT 2P til 5.199 kr. 1,36 kg, to døre, to apsiser, DAC-stænger og 20D stof. Sover I mange nætter ude om året, er det her pengene giver mest tilbage.

Relaterede guides

Del artiklen:
Link kopieret!

Hvorfor vælge NatureOut?

Vi gør det nemt at finde det rigtige gear — tusindvis af produkter, grundige guides og daglige opdateringer.

100% uafhængig

Vi anbefaler kun produkter vi selv ville bruge i naturen. Ingen betalte placeringer.

Live prisopdatering

Priser og lagerstatus tjekkes automatisk hver dag, så du altid ser det nyeste.

Ekspert-guides & råd

Vi guider dig gennem markedet, så du kan træffe det rigtige valg.

100% gratis for dig

Ingen skjulte omkostninger. Du betaler aldrig mere end hos forhandleren.